Стрийська міська організація
Спілки Української Молоді

Головна >> Осередки >> Стрий

Стрийська міська організація Спілки Української Молоді в Україні

Початок діяльності – як СНУМ у 1988-1989 роках. Засновник – Михайло Ільницький, семінарист Одеської духовної семінарії, у 1991-отримав сан священика УГКЦ. Діяли спільно з львів’янами Олегом Вітовичем, Ігорем Деркачем, Тарасом Гентошом (Дрогобич), Андрієм Шкілем. Це була революційна діяльність, спрямована на підрив радянської влади та здобуття незалежності України. Вчилися воювати, шукали зброю, готувалися до війни за незалежність України. 18 липня 1988 року у селі Угерсько Михало Ільницький на маминій швейній машинці пошив жовто-сині прапори (тканину купив місцевий священник) і повісив їх разом з іншими учасниками СНУМ на деревах біля церкви та високій вежі Угерського спиртзаводу. Органи влади злякалися, думали, що буде збройне повстання, але згодом зняли прапори, винуватих не знайшли. 

У 1989 році Стрийські СНУМівці в Дрогобичі долучилися до акції “Похорон комунізму”, зробили великий мітинг, носили по місту труну, де символічно спочивав комунізм.  

У 1990 році Стрийський СНУМівець Ростислав Тивонович був одним з голодуючих під час Революції на граніті. Після проголошення Незалежності України у 1991 році організація перетворилася у виховну, проводили табори у Славську (1992рік- Всвсвітній табір). У 1993 році провели наметовий табір разом зі стрийськими пластунами. У 1995 році Стрийський осередок СУМ  видав «Правильник СУМ» у трьох частинах, оскільки на видання відразу всього не було коштів. Мали у користуванні домівку, де проводили різноманітні гуртки. Також діяло дитяче сумівське кафе “ПЛАЙ С” (буква С означала СУМівське). В Стрий тоді переїхав сумівець з Великої Британії сеньйор Степан Шумка,  був поважного віку, за 80 років. Він приходив на сходини юнацтва, одягнутий в однострій з відзнаками та нашивками, як наочний приклад, як має виглядати сумівець (в Україні тоді одностроїв ще масово не було). У 90-ті роки учасниками Стрийської організації СУМ були Андрій Левус, Петро Саліш, Оксана Рінило, Михайло Шмегельський, Іван Булин, Оксана Поля, Ростислав Тивонович. 

З 2000-них років і до сьогодні сходини проводяться при церкві святих Володимира та Ольги, де парохом є отець Михайло Ільницький. У 2000 роки відкривалися осередки СУМ в селах Підгірці, Лисовичі, Дашава, Угерсько, Баня Лисовицька, П’ятничани, місті Новий Розділ. Активними виховниками були Алла Дмитрів, Оксана Куприк, Андрій Циб (зараз священник УГКЦ парох у селі Коростів), Марта Когут, Катруся Ільницька, Нестор Ільницький, Андрій Романик, Оля Медвідь, Богдан Коцан (зараз священник УГКЦ у селі Пісочна). Головну організаторську та виховну роль виконував отець Михайло Ільницький. 

Пізніше у 2010 роки виховну роботу з юнацтвом проводили старші юначки, які самі були вихованками Стрийського осередку: Настя Віль, Настя Чущак, Анна Лозяк, Уляна Іжик , Уляна Комар. Головою Стрийської організації в ті роки була Анастасія Чопик, пізніше Анастасія Чущак, а з 2020 року – є Наталя Комар.

Гарною традицією Стрийського осередку є безперервність виховної діяльності, яка не припинялася навіть у кризові для Крайової організації СУМ в Україні роки. Викликом та недоліком Стрийської організації є виїзд юнацтва, які потенційно можуть продовжувати роботу в осередку, у великі міста та за кордон.

Стрийські новини